JÓZSEF LENDVAY Z ZESPOŁEM RICORDANZA W SPECJALNYM KONCERCIE "RELAKSUJĄCYCH PODRÓŻY MELOMANA ODKRYWCY"

KONCERT

JÓZSEF LENDVAY Z ZESPOŁEM RICORDANZA W SPECJALNYM KONCERCIE “RELAKSUJĄCYCH PODRÓŻY MELOMANA ODKRYWCY”


Data: 13 Czerwca 2018 godz. 19.00

Miejsce: Sala Oratorium Marianum – Uniwersytetu Wrocławskiego

Cena Biletu: 300 zł

Ilość Miejsc: 200

Organizator: Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu i Węgierski Instytut Kultury im. Balassiego w Warszawie

Partnerzy: AC by Marriott, Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz Duda-Cars, Schöller, Lions Club International

József Lendvay – światowej sławy węgierski geniusz skrzypiec grający na niezwykle wyjątkowym i cennym instrumencie Antonio Stradivari z 1693 r. o nazwie „Ex-Ries” wystąpi po raz pierwszy we Wrocławiu na zaproszenie Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu, wsparte przez Węgierski Instytut Kultury im. Balassiego w Warszawie.

Koncert dedykowany jest Przyjaźni Polsko Węgierskiej

Utwór Polak Węgier Dwa Bratanki dedykowany jest Józsefowi Lendvayowi

József Lendvay jest jednym z najwybitniejszych skrzypków współczesnych czasów. Dzięki imponującej wirtuozerii i charyzmatycznej osobowości scenicznej podbija serca publiczności na całym świecie. Urodził się w Budapeszcie w 1974 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. Jako ośmiolatek został studentem Akademii Muzycznej im. Franza Liszta w Budapeszcie. Artysta kształcił się pod okiem takich osobowości muzycznych jak Sir Yehudi Menuhin, Ida Haendel czy Igor Oistrakh. Jego repertuar jest godny podziwu, ponieważ zawiera większość utworów literatury skrzypcowej, zarówno solowej jak i z towarzyszeniem orkiestry. Już w wieku szesnastu lat József Lendvay mógł pochwalić się znajomością wszystkich kaprysów Niccolo Paganiniego, a ten fakt wyróżniał go na tle innych, znakomitych skrzypków jego pokolenia. Jest laureatem wiodących międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Został także wyróżniony wieloma prestiżowymi stypendiami. Za płytę „Lendvay” nagraną dla Sony Classical otrzymał nagrodę „Echo Prize” w kategorii Klassik Ohne Grenzen. Gościł z koncertami w największych salach muzycznych na pięciu kontynentach. József Lendvay występował w Castel Gandolfo na zaproszenie Papieża Jana Pawła II. Koncertował także przed takimi osobistościami świata polityki jak Prezydent George Bush i Kanclerz Helmut Kohl.

Towarzyszyć mu będzie Zespół Solistów „Ricordanza” powstały we Wrocławiu w roku 2000. Stworzył go znakomity skrzypek i pedagog Wiktor Kuzniecow – laureat dwóch międzynarodowych konkursów skrzypcowych – im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz im. Nicolo Paganiniego w Genui. Zespół występował w wielu krajach Europy na słynnych salach koncertowych, takich jak Filharmonia Berlińska i Monachijska, czy Dwór Królewski w Sztokholmie. Na wybór tego zespołu poza kompetencjami solistycznymi każdego z jego muzyków miał także fakt, że grają na wysokiej klasy instrumentach z XVIII i XIX w. co ze względu na skrzypce Józsefa Lendvaya ma ogromne znaczenie .
Wyjątkowość tego koncertu wynika również z ilości jedynie 200 miejsc w przepięknej Auli Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, co pozwala na nawiązanie niezwykle bliskiej więzi z artystą.

Program koncertu:

Cz. I – ok. 50 minut
A. Vivaldi – Lato
W.A. Mozart Diverimento D dur KV136
W. Małucha – Słowiańska Dusza
F. Kreisler – Schön Rosmarin
V. Monti – Czardasz

Przerwa 30 minut – strefa VIP dla wszystkich gości

Cz. II – ok. 60 minut
L. Weiner – Diverimento No 01 „Old Hungarian Dances” op. 20
G.B. Pergolesi – Concertino No 1
T. Albinoni – Concerto for strings C major
W. Małucha – Polak Węgier Dwa Bratanki
N. Paganini – Moto perpetuo op. 11
Bisy – solo

Spotkanie po-koncertowe – strefa VIP dla wszystkich gości.